Ptáček

PRO RODIČE

Doporučujeme:

Deniel J.Siegel - neuropsychiatr,Tina Payne Bryson – odbornice na rodičovství

"Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte"

Je to vynikající kniha, která nabízí k využití 12 revulučních strategií, jak kultivovat zrající duši vašeho dítěte a pomáhat růstu jeho emoční inteligence.Autoři nám objasňují, že s integrovaným mozkem dosáhnete s dítětem lepšího porozumění, méně vypjatých situací, pevnější vztahy a větší školní úspěchy.Pro přímé praktické využití kniha nabízí různé příklady ze života, pomocné ilustrace, a dokonce praktický „Přehled na ledničku“.

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se stará o děti.

Uli Hauser:"Rodiče potřebují hranice"

-dovolte dětem, aby byly dětmi

Kniha je polemikou s dnes oblíbenými přístupy k dětem a dětství. Děti se stávají projekcí ambiciózních rodičů, od kolébky až zhruba do třicátých narozenin jsou všemožně opečovávány, rodiče je zatěžují svými obavami a zároveň se jim odmítají věnovat, protože "přece musí dělat kariéru".Autor se staví proti tendenci dnešních rodičů vychovácat děti úzkostlivě a podle příruček a staví se za volnost, kterou je třeba dětem dát při hře, v době učení a při rozvíjení jejich osobnosti.

Jan-Uwe Rogge: "Děti potřebují hranice"

Autor upozorňuje na úskalí liberální výchovy a vychází z pojetí, že ani v dobré snaze neomezovat svobodu dítěte nelze dítě "nechat na hoůličkách" a postavit ho do dnešního světa bez vědomí a znalosti vlastních hranic.

V jednotlivých kapitolách se zaměřuje na nejrůznější stresové situace každodenního života. Uvádí konkrétní příklady ze své praxe, komentuje je, rozebírá možné přístupy rodičů a nabízí východiska.

Brenda Boyd:"Výchova dítěte s Aspergerovým syndromem"

- 200 nápadů, rad a strategií

Publikace je komplexním průvodcem výchovou dítěte s Aspergerovým syndromem/AS/.Zabývá se tím, co dělat, aby se dítě s AS cítilo milováno a přijímáno, jak ho naučit sociálním a emocionálním dovednostem, jak zvyšovat jeho motivaci, co dělat, aby uposlechlo.

Kniha je určena rodičům, pedagogům a těm, kdo se na výchově dítěte s AS podílejí.

Co by mělo dítě zvládnout při nástupu do MŠ/ve 3letech/.

• znát své jméno a reagovat na ně
  • svléknout se a obléknout se s dopomocí
  • samostatně se najíst lžící, napít se z hrnečku
  • samostatně zvládnou osobní hygienu-umí použít WC, spláchnout, používat WC papír, umí si umýt a utřít ruce, umí se vysmrkat